SoSe 18  
Mathematics and...  
Master's progra...  
Course

SoSe 18: Computer Science

Master's programme in Computer Science (2014 study regulations)

0089c_MA120
  • Image Processing

    0089cA1.1
    • 19303001 Lecture
      Bildverarbeitung (Daniel Göhring)
      Schedule: Mi 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19303002 Practice seminar
      Übung zu Bildverarbeitung (Daniel Göhring)
      Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: SR 006/T9 Seminarraum
  • Medical Image Processing

    0089cA1.10
  • Project Management

    0089cA1.14
    • 19307306 Seminar-style instruction
      Advance Project Managementg (Matthias Horn)
      Schedule: Mo 08:00-10:00, Fr 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-23)
      Location: Fr SR 006/T9 Seminarraum (Takustr. 9), Mo SR 006/T9 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Project Management - specialisation

    0089cA1.15
    • 19307306 Seminar-style instruction
      Advance Project Managementg (Matthias Horn)
      Schedule: Mo 08:00-10:00, Fr 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-23)
      Location: Fr SR 006/T9 Seminarraum (Takustr. 9), Mo SR 006/T9 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Computer Security

    0089cA1.16
    • 19304601 Lecture
      Computer Security (Volker Roth)
      Schedule: Di 16:00-18:00, Do 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: Di SR 005/T9 Übungsraum (Takustr. 9), Do SR 005/T9 Übungsraum (Takustr. 9)
    • 19304602 Practice seminar
      Practice seminar for Computer Security (Benjamin Güldenring)
      Schedule: Mo 16:00-18:00, Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-23)
      Location: T9/046 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Computer Graphics

    0089cA1.2
    • 19303201 Lecture
      Computergrafik (Günther Rothe, Boris Klemz)
      Schedule: Di 14:00-16:00, Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: SR 005/T9 Übungsraum
    • 19303202 Practice seminar
      Übung zu Computergrafik (Boris Klemz)
      Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: T9/046 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Distributed Systems

    0089cA1.20
    • 19305301 Lecture
      Distributed Systems (Katinka Wolter)
      Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: SR 005/T9 Übungsraum
    • 19305302 Practice seminar
      Practice seminar for Distributed Systems (Katharina Wolter)
      Schedule: Di 12:00-14:00, Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/053 Seminarraum (Takustr. 9)
  • XML Technology

    0089cA1.21
  • Software project Applied Computer Science A

    0089cA1.23
  • Software project Applied Computer Science B

    0089cA1.24
  • Scientific Work in Applied Computer Science A

    0089cA1.25
  • Scientific Work in Applied Computer Science B

    0089cA1.26
  • Current research topics in Applied Computer Science

    0089cA1.27
    • 19302801 Lecture
      Applied Biometrics (Andreas Wolf)
      Schedule: Fr 08:00-10:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-27)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19302802 Practice seminar
      Practice seminar for Applied Biometrics (Andreas Wolf)
      Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-27)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19315601 Lecture
      User-Centered Design (Claudia Müller-Birn)
      Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19315602 Practice seminar
      Practice seminar for User-Centered Design (Claudia Müller-Birn)
      Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-26)
      Location: T9/049 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325301 Lecture
      Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325302 Practice seminar
      Practice seminar for Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: K 048/T9 Rechnerpoolraum
    • 19327401 Lecture
      Bild- und Videocodierung II: Algorithmen und Anwendungen (Heiko Schwarz)
      Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19327402 Practice seminar
      Übung zu Bild- und Videocodierung II (Heiko Schwarz)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Special Aspects of Applied Computer Science

    0089cA1.28
    • 19302801 Lecture
      Applied Biometrics (Andreas Wolf)
      Schedule: Fr 08:00-10:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-27)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19302802 Practice seminar
      Practice seminar for Applied Biometrics (Andreas Wolf)
      Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-27)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19315601 Lecture
      User-Centered Design (Claudia Müller-Birn)
      Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19315602 Practice seminar
      Practice seminar for User-Centered Design (Claudia Müller-Birn)
      Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-26)
      Location: T9/049 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325301 Lecture
      Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325302 Practice seminar
      Practice seminar for Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: K 048/T9 Rechnerpoolraum
    • 19327401 Lecture
      Bild- und Videocodierung II: Algorithmen und Anwendungen (Heiko Schwarz)
      Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19327402 Practice seminar
      Übung zu Bild- und Videocodierung II (Heiko Schwarz)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Empirical Evaluation in Computer Science

    0089cA1.5
  • Artificial Intelligence

    0089cA1.9
    • 19303701 Lecture
      Artificial Intelligence (Raul Rojas Gonzalez)
      Schedule: Di 08:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19303702 Practice seminar
      Practice seminar for Artificial Intelligence (Christoph Benzmüller)
      Schedule: Di 12:00-14:00, Di 14:00-16:00, Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Software project - Theoretical Computer Science A

    0089cA2.10
  • Software project - Theoretical Computer Science B

    0089cA2.11
  • Scientific Work Theoretical Computer Science A

    0089cA2.12
    • 19306411 Seminar
      Seminar: IT Security (Volker Roth)
      Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19306711 Seminar
      Seminar on Algorithms (Klaus Kriegel)
      Schedule: Mi 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19320811 Seminar
      Seminar: Selected Subjects of IT Security (Marian Margraf)
      Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/053 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Scientific Work Theoretical Computer Science B

    0089cA2.13
    • 19306411 Seminar
      Seminar: IT Security (Volker Roth)
      Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19306711 Seminar
      Seminar on Algorithms (Klaus Kriegel)
      Schedule: Mi 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19320811 Seminar
      Seminar: Selected Subjects of IT Security (Marian Margraf)
      Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/053 Seminarraum (Takustr. 9)
  • Current Research Topics in Theoretical Computer Science

    0089cA2.3
  • Special aspects of Theoretical Computer Science

    0089cA2.7
  • Current research topics in Technical Computer Science

    0089cA3.10
    • 19325301 Lecture
      Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325302 Practice seminar
      Practice seminar for Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: K 048/T9 Rechnerpoolraum
  • Special aspects of Technical Computer Science

    0089cA3.11
    • 19325301 Lecture
      Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325302 Practice seminar
      Practice seminar for Cluster Computing (Barry Linnert)
      Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: K 048/T9 Rechnerpoolraum
  • Mobile Communications

    0089cA3.3
    • 19303901 Lecture
      Mobile Communication (Jochen Schiller)
      Schedule: Mi 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
  • Robotics

    0089cA3.4
    • 19327001 Lecture
      Robotik Blockveranstaltung (Raúl Rojas)
      Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-07-23)
      Location: A7/SR 031 (Arnimallee 7)
    • 19327002 Practice seminar
      Robotik Blockveranstaltung (Raul Rojas Gonzalez)
      Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-07-23)
      Location: A7/SR 031 (Arnimallee 7)
  • Software project - Technical Computer Science A

    0089cA3.6
    • 19309212 Project Seminar
      Software-Project: Telematics (Katinka Wolter)
      Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/046 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325512 Project Seminar
      Software-Project: Internet Communication (Matthias Wählisch)
      Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-23)
      Location: 137/T9 Konferenzraum
  • Software project - Technical Computer Science B

    0089cA3.7
    • 19309212 Project Seminar
      Software-Project: Telematics (Katinka Wolter)
      Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/046 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 19325512 Project Seminar
      Software-Project: Internet Communication (Matthias Wählisch)
      Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-23)
      Location: 137/T9 Konferenzraum
  • Scientific work Technical Computer Science A

    0089cA3.8
  • Scientific work Technical Computer Science B

    0089cA3.9
  • Analysis II

    0084dA1.2
    • 19211601 Lecture
      Analysis II (Alexander Schmitt)
      Schedule: Di 10:00-12:00, Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19211602 Practice seminar
      Übung zu Analysis II (Alejandra Rincón Hidalgo)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, Mi 12:00-14:00, Mi 14:00-16:00, Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A6/SR 025/026 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Linear Algebra II

    0084dA1.5
    • 19211701 Lecture
      Lineare Algebra II (Victoria Hoskins)
      Schedule: Mo 08:00-10:00, Mi 08:00-10:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: Hs 001/A3 Hörsaal
    • 19211702 Practice seminar
      Übung zu Lineare Algebra II (Tohru Kohrita)
      Schedule: Do 08:00-10:00, Do 16:00-18:00, Fr 08:00-10:00, Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: A6/SR 007/008 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Computer-Oriented Mathematics II

    0084dA1.7
    • 19211901 Lecture
      Computerorientierte Mathematik II (5 LP) (Ralf Kornhuber)
      Schedule: Fr 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-20)
      Location: Gr. Hörsaal\Taku 9 (Takustr. 9)
    • 19211902 Practice seminar
      Übung zu Computerorientierte Mathematik II (Tobias Kies)
      Schedule: Mo 14:00-16:00, Di 08:00-10:00, Di 16:00-18:00, Mi 14:00-16:00, Mi 16:00-18:00, Do 12:00-14:00, Fr 10:00-12:00, Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A3/SR 130 Seminarraum (Hinterh
  • Numerics I

    0084dA1.9
    • 19212001 Lecture
      Numerik I (Peter Koltai, Susanna Röblitz, Stefanie Winkelmann)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, Mi 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5)
    • 19212002 Practice seminar
      Übung zu Numerik I (Peter Koltai)
      Schedule: Mo 16:00-18:00, Do 12:00-14:00, Fr 10:00-12:00, Fr 12:00-14:00, Fr 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-23)
      Location: A3/SR 130 Seminarraum (Hinterh
  • Scientific Work in Mathematics

    0084dB1.1
  • Current Topics in Mathematics

    0084dB2.10
  • Complex Analysis

    0084dB2.3
    • 19212801 Lecture
      Funktionentheorie (Klaus Altmann)
      Schedule: Mo 12:00-14:00, Mi 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19212802 Practice seminar
      Übung zu Funktionentheorie (Simon Manuel Pepin Lehalleur)
      Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Stochastics II

    0084dB2.4
    • 19212901 Lecture
      Stochastik II (Felix Höfling)
      Schedule: Mo 14:00-16:00, Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5)
    • 19212902 Practice seminar
      Übung zu Stochastik II (Felix Höfling)
      Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-05-03)
      Location: A3/SR 210 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Elementary Geometry

    0084dB2.6
    • 19213001 Lecture
      Elementargeometrie (Alexandru Constantinescu)
      Schedule: Di 12:00-14:00, Fr 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: Hs 001/A3 Hörsaal
    • 19213002 Practice seminar
      Übung zu Elementargeometrie (Henriette-Sophie Lipschütz)
      Schedule: Di 08:00-10:00, Mi 08:00-10:00, Mi 12:00-14:00, Mi 14:00-16:00, Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-24)
      Location: Di T9/051 Seminarraum (Takustr. 9), Mi A3/SR 130 Seminarraum (Hinterhaus) (Arnimallee 3-5), Mi A6/SR 009 Seminarraum (Arnimallee 6), Mi A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6), Fr A6/SR 009 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Geometry

    0084dB2.7
    • 19213101 Lecture
      Geometrie (Pavle Blagojevic)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: SR 007/008/A6 Seminarraum
    • 19213102 Practice seminar
      Übung zur Geometrie (Pavle Blagojevic)
      Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: A7/SR 031 (Arnimallee 7)
  • Differential Equations I

    0084dB3.1
  • Discrete Mathematics I

    0084dB3.2
    • 19214701 Lecture
      Diskrete Mathematik I (Tibor Szabo)
      Schedule: Di 14:00-16:00, Mi 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5)
    • 19214702 Practice seminar
      Übung zu Diskrete Mathematik I (Anurag Bishnoi)
      Schedule: Di 16:00-18:00, Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/SR 119 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Communicating about Mathematics

    0162bA1.1
  • Introduction to Visualisation

    0162bA1.4
    • 19214119 Seminar with practice
      Einführung in die Visualisierung (Blockseminar) (Henriette-Sophie Lipschütz, Konrad Polthier)
      Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-24)
      Location: Die Veranstaltung findet im Raum 108/109 in der Arnimallee 6 statt.
  • Basismodul Differentialgeometrie II

    0280bA1.2
    • 19214301 Lecture
      Differentialgeometrie II (Konrad Polthier)
      Schedule: Mo 12:00-14:00, Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A6/SR 007/008 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19214302 Practice seminar
      Übung zu Differentialgeometrie II (Henriette-Sophie Lipschütz)
      Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-20)
      Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Forschungsmodul Differentialgeometrie

    0280bA1.4
  • Introductory Module Algebra II

    0280bA2.2
    • 19214501 Lecture
      Basismodul: Algebra II (Christian Haase)
      Schedule: Di 12:00-14:00, Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
    • 19214502 Practice seminar
      Übung zu Basismodul: Algebra II (Christian Haase)
      Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-20)
      Location: A3/SR 210 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Forschungsmodul Algebra

    0280bA2.4
    • 19214611 Seminar
      Forschungsmodul: Algebra (Klaus Altmann)
      Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: SR 119/A3 Seminarraum (Arnimallee 3 / 3A)
  • Basismodul Diskrete Mathematik I

    0280bA3.1
    • 19214701 Lecture
      Diskrete Mathematik I (Tibor Szabo)
      Schedule: Di 14:00-16:00, Mi 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5)
    • 19214702 Practice seminar
      Übung zu Diskrete Mathematik I (Anurag Bishnoi)
      Schedule: Di 16:00-18:00, Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/SR 119 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Basismodul Diskrete Geometrie II

    0280bA3.4
    • 19214901 Lecture
      BasisM: Diskrete Geometrie II (Rainer Sinn)
      Schedule: Mi 16:00-18:00, Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: A6/SR 025/026 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19214902 Practice seminar
      Übung zu BasisM: Diskrete Geometrie II (Hannah Sjöberg)
      Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: A6/SR 025/026 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Aufbaumodul Diskrete Mathematik III

    0280bA3.5
    • 19238001 Lecture
      Konstruktive Kombinatorik (Tibor Szabo)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/SR 119 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
    • 19238002 Practice seminar
      Übungen Constructive Combinatorics (Tibor Szabo)
      Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: A3/SR 130 Seminarraum (Hinterh
  • Forschungsmodul Diskrete Geometrie

    0280bA3.8
    • 19206111 Seminar
      Forschungsmodul: Diskrete Geometrie (Christian Haase)
      Schedule: Do 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-03-12)
      Location: A3/SR 119 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Basismodul Topologie II

    0280bA4.2
    • 19206201 Lecture
      Basismodul: Topologie II (Pavle Blagojevic)
      Schedule: Di 10:00-12:00, Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: Di: SR 007/008/A6 Arnimallee 6,
    • 19206202 Practice seminar
      Übung zu Topologie II (Jonathan Kliem)
      Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: Seminarraum in Arnimallee 2
  • Introductory Module Numerical Analysis III

    0280bA5.2
    • 19215201 Lecture
      Basismodul: Numerik III (Carsten Gräser)
      Schedule: Mo 12:00-14:00, Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19215202 Practice seminar
      Übung zu Basismodul: Numerik III (Ana Djurdjevac)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Aufbaumodul Numerik IV

    0280bA5.3
    • 19215301 Lecture
      Mathematische Modellierung in der Klimaforschung (Nikki Vercauteren)
      Schedule: Di 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A6/SR 009 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19215302 Practice seminar
      Übung zu Mathematische Modellierung in der Klimaforschung (Nikki Vercauteren)
      Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19238501 Lecture
      Deep Learning (Christoph Wehmeyer)
      Schedule: Fr 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-20)
      Location: T9/Gr. Hörsaal (Takustr. 9)
    • 19238502 Practice seminar
      Practice seminar for Deep Learning (Frank Noe)
      Schedule: Mi 08:00-10:00, Mi 12:00-14:00, Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-05-02)
      Location: , T9/049 Seminarraum
  • Forschungsmodul Numerische Mathematik

    0280bA5.4
  • Basismodul Differentialgleichungen I

    0280bA6.1
  • Aufbaumodul Differentialgleichungen III

    0280bA6.3
  • Forschungsmodul Angewandte Analysis und Differentialgleichungen

    0280bA6.4
  • Ergänzungsmodul Ausgewählte Themen

    0280bA7.1
    • 19217401 Lecture
      Zahlentheorie II (Hélène Esnault)
      Schedule: Di 10:00-12:00, Di 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19217402 Practice seminar
      Übung zu Zahlentheorie II (Lei Zhang)
      Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19238401 Lecture
      Optimierung III (Ralf Borndörfer)
      Schedule: Mo 10:00-12:00, Mi 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 19238402 Practice seminar
      Übung zu Optimierung III (Pedro Maristany de las Casas)
      Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: A6/SR 009 Seminarraum (Arnimallee 6)
  • Ergänzungsmodul Ausgewählte Forschungsthemen

    0280bA7.2
  • Ergänzungsmodul Spezielle Aspekte

    0280bA7.3
  • Ergänzungsmodul Spezielle Forschungsaspekte

    0280bA7.4
  • Ergänzungsmodul Forschungsseminar

    0280bA7.5
  • Ergänzungsmodul Forschungsprojekt

    0280bA7.6
  • Ergänzungsmodul Stochastik II

    0280bA7.7
    • 19212901 Lecture
      Stochastik II (Felix Höfling)
      Schedule: Mo 14:00-16:00, Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5)
    • 19212902 Practice seminar
      Übung zu Stochastik II (Felix Höfling)
      Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-05-03)
      Location: A3/SR 210 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Ergänzungsmodul BMS-Fridays

    0280bA7.8
    • 19223111 Seminar
      BMS-Fridays (Günter Ziegler)
      Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2016-04-18)
      Location: keine Angabe
  • Complementary Module What is ?

    0280bA7.9
  • Statistics for Biosciences II

    0260cA2.6
    • 60100101 Lecture
      Statistics II for Biosciences (Konrad Neumann, Jochen Kruppa, Geraldine Rauch)
      Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
    • 60100102 Practice seminar
      Practice seminar for Statistics II for Biosciences (Konrad Neumann, Geraldine Rauch, Jochen Kruppa)
      Schedule: Di 10:00-12:00, Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-24)
      Location: diverse
  • Molecular Biology and Biochemistry I

    0260cA3.3
    • 21601a Lecture
      Biochemie I - Grundlagen der Biochemie (Helge Ewers, Florian Heyd, Markus Wahl)
      Schedule: Mi 12:00 - 14:00 Uhr; Vorbesprechung Di, 17.04.18, 12:00 - 14.00 Uhr, Hs Anorganik (Fabeckstr. 34/36) (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: Hs Anorganik (Fabeckstr. 34 / 36)
    • 21601b Practice seminar
      Übungen zur Biochemie I - Grundlagen der Biochemie (Florian Heyd, Markus Wahl, Helge Ewers)
      Schedule: s. LV-Details (Class starts on: 2018-04-24)
      Location: s. LV-Details
  • Molecular Biology and Biochemistry III

    0260cA3.5
    • 21699a Lecture
      Molekularbiologie und Biochemie III (Tobias Stauber, Sigmar Stricker, Janine Kirstein)
      Schedule: Fr 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-20)
      Location: Hörsaal/Thielallee 67 (Thielallee 67)
    • 21699b Practice seminar
      Übungen zu Molekularbiologie und Biochemie III (Janine Kirstein, Tobias Stauber, Sigmar Stricker)
      Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: Hörsaal, Thielallee 67
  • Medizinische Physiologie

    0260cA3.7
  • Medizinische Bioinformatik

    0262bB1.2
    • 60101401 Lecture
      Medical Bioinformatics (Annalisa Marsico, Rosario Piro, Robert Schöpflin)
      Schedule: Di 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9)
    • 60101402 Practice seminar
      Practice seminar for Medical Bioinformatics (Annalisa Marsico, Rosario Piro, Robert Schöpflin)
      Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: 017/A6 Frontalunterrichtsraum
    • 60101411 Seminar
      Seminar for Medical Bioinformatics (Annalisa Marsico, Rosario Piro, Robert Schöpflin)
      Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: 017/A6 Frontalunterrichtsraum
  • Physiologie

    0262bB1.4
    • 60100401 Lecture
      Physiology (Dorothee Günzel)
      Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2017-04-20)
      Location: Charité
    • 60100402 Practice seminar
      Practice seminar for Physiology (Dorothee Günzel)
      Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2017-04-24)
      Location: Charité
    • 60100411 Seminar
      Seminar for Physiology (Dorothee Günzel)
      Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2017-04-20)
      Location: keine Angabe
  • Sequenzanalyse

    0262bB1.5
    • 19401601 Lecture
      Sequence Analysis (Knut Reinert)
      Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2018-04-17)
      Location: A3/SR 210 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
    • 19401602 Practice seminar
      Practice seminar for Sequence Analysis (Hannes Hauswedell, Knut Reinert)
      Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-19)
      Location: A3/SR 210 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
    • 19401611 Seminar
      Seminar for Sequence Analysis (Knut Reinert)
      Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2018-04-27)
      Location: A3/SR 210 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
  • Strukturelle Bioinformatik

    0262bB1.6
  • Current Issues in Cell Physiology

    0262bB2.1
  • Angewandte Sequenzanalyse

    0262bB2.2
    • 19400313 Lab Seminar
      Applied Sequence Analysis (Sandro Andreotti)
      Schedule: Mi 10:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-04-18)
      Location: 017/A6 Frontalunterrichtsraum
    • 19403613 Lab Seminar
      Lab Seminar: Applied Machine Learning (Annalisa Marsico, Bernhard Renard, Thilo Sascha Muth)
      Schedule: Mo 10:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: 017/A6 Frontalunterrichtsraum
  • Current Issues in Medical Genomics

    0262bB2.6
    • 19403613 Lab Seminar
      Lab Seminar: Applied Machine Learning (Annalisa Marsico, Bernhard Renard, Thilo Sascha Muth)
      Schedule: Mo 10:00-14:00 (Class starts on: 2018-04-16)
      Location: 017/A6 Frontalunterrichtsraum
    • 60100713 Lab Seminar
      Current Issues in Medical Genomics (Rosario Piro)
      Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2018-07-30)
      Location: 017/A6 Frontalunterrichtsraum
  • Forschungsmodul A

    0262bB3.1
  • Forschungsmodul B

    0262bB3.2
    • Model-driven Software Development 0089cA1.11
    • Pattern Recognition 0089cA1.12
    • Network-Based Information Systems 0089cA1.13
    • Semantic Business Process Management 0089cA1.17
    • Software Processes 0089cA1.18
    • Compiler Construction 0089cA1.19
    • Practices in Professional Software Development 0089cA1.22
    • Advanced Topics in Data Management 0089cA1.29
    • Computer Vision 0089cA1.3
    • Special Aspects of Software Development 0089cA1.30
    • Selected Topics in Applied Computer Science 0089cA1.31
    • Database Technology 0089cA1.4
    • Principles of Software Testing 0089cA1.7
    • Business Start-ups in the IT Industry 0159cA2.2
    • Principles of IT Project Management 0159cA2.6
    • Advanced Analysis 0089cA2.1
    • Model Checking 0089cA2.2
    • Computational Geometry 0089cA2.4
    • Selected Topics in Theoretical Computer Science 0089cA2.5
    • Advanced topics in Theoretical Computer Science 0089cA2.6
    • Cryptography and Security in Distributed Systems 0089cA2.8
    • Semantics of Programming Languages 0089cA2.9
    • Operating Systems 0089cA3.1
    • Selected Topics in Technical Computer Science 0089cA3.12
    • Microprocessor Lab 0089cA3.2
    • Telematics 0089cA3.5
    • Analysis III 0084dA1.3
    • Computer-Oriented Mathematics I 0084dA1.6
    • Stochastics I 0084dA1.8
    • Higher Analysis 0084dB2.1
    • Special topics in Mathematics 0084dB2.11
    • Special topics in Pure Mathematics 0084dB2.12
    • Special topics in Applied Mathematics 0084dB2.13
    • Functional Analysis 0084dB2.2
    • Algebra and Number Theory 0084dB2.5
    • Mathematical Project 0084dB2.9
    • Algebra I 0084dB3.3
    • Numerical Mathematics II 0084dB3.4
    • Differential Geometry I 0084dB3.5
    • Topology I 0084dB3.6
    • Higher Algorithmics with applications 0084dB3.7
    • Visualisation 0084dB3.8.
    • Computer Algebra 0162bA1.2
    • Statistics Software (CoSta) 0162bA1.3
    • Panorama of Mathematics 0162bA1.5
    • Basismodul Differentialgeometrie I 0280bA1.1
    • Aufbaumodul Differentialgeometrie III 0280bA1.3
    • Introductory Module Algebra I 0280bA2.1
    • Aufbaumodul Algebra III 0280bA2.3
    • Basismodul Diskrete Mathematik II 0280bA3.2
    • Basismodul Diskrete Geometrie I 0280bA3.3
    • Aufbaumodul Diskrete Geometrie III 0280bA3.6
    • Forschungsmodul Diskrete Mathematik 0280bA3.7
    • Basismodul Topologie I 0280bA4.1
    • Introductory Module Visualisation 0280bA4.3
    • Aufbaumodul Topologie III 0280bA4.4
    • Research Module Topology 0280bA4.5
    • Introductory Module Numerical Analysis II 0280bA5.1
    • Basismodul Differentialgleichungen II 0280bA6.2
    • Algorithmic Bioinformatics 0260cA1.5
    • Statistics for Biosciences I 0260cA2.5
    • General Chemistry 0260cA3.1
    • General Biology 0260cA3.2
    • Molecular Biology and Biochemistry II 0260cA3.4
    • Genetik und Genomforschung 0260cA3.6
    • Neurobiology 0260cA3.8
    • Biodiversität und Evolution 0262bB1.1
    • Netzwerkanalyse 0262bB1.3
    • Messung und Analyse physiologischer Prozesse 0262bB2.3
    • Rechnergestützte Systembiologie 0262bB2.4
    • Environmental Metagenomics 0262bB2.5
    • Current Issues in Structural Bioinformatics 0262bB2.7
    • Data Structures and Data Abstraction with Applications 0084dB2.8
    • Scope of all additional study programmes 0089cD9.1
    • Electives all other subjects 0089cD9.2
    • Electives all other subjects 0089cD9.3
    • Electives all other subjects 0089cD9.4
The search term has to be at least three characters long!

Subjects A - Z